Jak się ubrać do biegania?

W zależności od pory roku i warunków atmosferycznych, marki sportowe oferują szereg specjalistycznych ubrań z wieloma funkcjami, mającymi na celu uprzyjemnić jogging. Podczas składania odpowiedniego kostiumu, weźmy pod uwagę temperaturę odczuwalną – ponieważ bywa ona często zupełnie inna od rzeczywistej. Prócz tego, ważnym aspektem jest wilgotność powietrza.

Pamiętajmy o ruchu!

Gdy zakładamy ubrania, musimy pamiętać o wybraniu odpowiedniej ilości warstw, żeby uniknąć konieczności zdejmowania bluzy (sprawdź bluzy do biegania) i uporczywego noszenia jej w ręku.
Podczas aktywności wprawiamy nasze ciało w ruch, a więc zostaje wytworzona energia, która przyczynia się do wzrostu temperatury w naszym organizmie. Wobec tego, zawsze powinniśmy się ubrać nieco lżej niż wymaga tego pogoda.

Bielizna

Bielizna jest istotna głównie u kobiet. Oprócz bezszwowych majtek, nie uciskających podczas biegu, ważny jest odpowiedni stanik sportowy, podtrzymujący biust. Dobry biustonosz posiada ergonomiczne miseczki, szerokie ramiączka, przeciwdziałające wbijaniu się w skórę. Dobrze, gdy od wewnątrz miseczki wyłożone są miękką i delikatną tkaniną, która amortyzuje piersi, przeciwdziałając podrażnieniom i urazom.

Dobry t-shirt podstawą

Odzież do biegania charakteryzuje się odmienna specyfikacją, niż odzież do noszenia na co dzień. Pewne rzeczy pozostają jednak niezmienne. Przede wszystkim, skład ubrań i dopasowanie tkanin.
Podczas intensywnego treningu, najlepiej sprawdzą się naturalne włókna bawełniane.

Przewiewna tkanina to :

 • komfort biegania
 • prawidłowe oddychanie skóry
 • mniejsze wydzielanie potu

Czapka z daszkiem na każdą pogodę

Akcesorium ubierane na głowę będzie niezbędne zarówno podczas słonecznych dni, jak i w pochmurne jesienne ranki. Chroni organizm przed przegrzaniem i zawianiem, przez co ciało jest bardziej wydajniejsze i zdolne do większych wysiłków fizycznych.

Przez głowę ucieka ok. 40 % ciepła zimą. To bardzo duży procent, który powoduje wychładzanie się ciała, często powodując przeziębienie.

Bielizna termiczna idealnym rozwiązaniem na chłodniejsze dni
Od wielu lat rekordy popularności biją termiczne akcesoria do biegania. Zatrzymują one ciepło, przez co organizm wolniej się wychładza.

Zasada trzech warstw – ubranie do biegania i odpowiednie tkaniny:

 1. Warstwa zewnętrzna – chroni przed wiatrem i opadami atmosferycznymi. W tym wypadku najlepiej sprawdzą się :
  – Windstopper
  – Windkiller
  – GoreTex
 2. Warstwa środkowa – wybierana w zimne dni. Powinna być gruba i ciepła, jednocześnie nie blokować przepływu powietrza.
  – Polartec
  – Thermax
 3. Warstwa wewnętrzna – odprowadza wilgoć, bezpośrednio przylega do skóry, a więc powinna by dopasowana, najlepiej bezszwowa. Rolę tę najlepiej spełniają :
  – Coolmax
  – Thermax
  – DryLete

Buty gwarancją bezpieczeństwa i wygody

Oprócz ubrana, ważnym aspektem ubioru są buty. Odpowiedni krój podeszwy, wyprofilowanie i amortyzacja pozwalają uniknąć poważnych kontuzji. Spód obuwia musi być dopasowany bezpośrednio do podłoża po jakim się poruszmy. Inna podeszwa sprawdzi się na górskich ścieżkach, inna na asfalcie.

Przy wyborze obuwia, kierujmy się kształtem stopy. Na podstawie testu, określimy czy mamy płaskostopie, czy normalną budowę. Aby przeprowadzić taki eksperyment, trzeba zanurzyć stopę w wodzie, po czym odcisnąć ją na kartce papieru. Jeśli odbiła się cała stopa, to mamy do czynienia z płaskostopiem i musimy zainwestować w specjalistyczne buty.

Poeksperymentuj z ubiorem!

Każda osoba doskonale zna swoje indywidualne preferencje co do ubioru i obuwia. Aby dostosować do siebie odpowiednią grubość oraz krój, należy wcześniej wykonać testy, biegając niedaleko swojego domu. Jest to przydatne, szczególnie podczas wybierania kostiumu na dalsze trasy.

Jak się ubrać do biegania?

Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, warto przestrzegać tych punktów :

 • komfortowo i wygodnie
 • warstwowo w chłodniejsze dni i lekko w upały
 • amortyzujące obuwie z odpowiednią podeszwą
 • chroniąc głowę przed szkodliwą temperaturą

Leave a Reply