Jak dobrać buty do biegania?

Jak dobrac buty do biegania – to jedno z najczęściej zadawanych pytań przez początkujących biegaczy, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z joggingiem. Wybranie odpowiedniego modelu to przede wszystkim kwestia budżetu, jaki jesteśmy w stanie przeznaczyć na zakup. Oprócz tego, warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, które pomogą uniknąć nietrafnego wyboru. Najlepsze promocje na black friday sprawdzisz tutaj: czarny piątek.

Dobrze dobrane buty powodzeniem treningu

Przed udaniem się do sklepu, warto skorzystać z Internetu i zorientować się odnośnie cen obuwia. Pozwoli to uniknąć zjawiska kupienia za drogich butów, które nie spełniają swojej funkcji.
Należy pamiętać, że dobrze dobrane buty do biegania zapewnią nam:

 • komfort poruszania się
 • zminimalizowanie wystąpienia urazów mechanicznych i bolesnych kontuzji
 • ochronę stóp i kostek
 • amortyzację upadków
 • stabilność i pewność ruchu

Kieruj się wygodą!

Gdy decydujesz się na konkretny model, przejdź się kawałek po sklepie obuwniczym, wykonaj serię ruchów, kilka ćwiczeń. Względy estetyczne odstaw na drugi plan, ponieważ nawet jeżeli buty wyglądają jak z najnowszej reklamy, a blokują ruch i uciskają stopę – nie będą spełniały swojej funkcji, a nawet mogą doprowadzić do kontuzji.

Nie przywiązuj zbyt dużej uwagi do metki

To nieprawda, że dobre buty muszą kosztować ogromną kwotę, a tanie zamienniki są bezużyteczne. Warto podkreślić, że w przypadku najpopularniejszych marek sportowych płacimy przede wszystkim za reklamę i promocję. Jeżeli nie mamy zbyt dużego budżetu, warto wybrać się do dużych marketów sportowych, np. Decathlon, ponieważ sklep ten oferuje buty w każdym przedziale cenowym, często występują promocje i zniżki, a personel zawsze jest miły i pomocny.

Jak wybrać? Supinator i pronacja

Te obcobrzmiące pojęcia są kluczowe podczas wyboru butów.
Pronacja odgrywa ważną rolę podczas biegania. Pojęcie to charakteryzuje ułożenie i obracanie stopy do wewnątrz. To, czy pronacja zachodzi intensywnie czy w znikomych ilościach jest determinowane m.in. genetycznie. Dobór złego obuwia znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia urazów, szczególnie u osób zaczynających swoją przygodę z bieganiem, ze względu na niewyrobione jeszcze mięśnie.

Jak dobrać? Wyróżniamy różne typy budowy stopy i na tej podstawie powinniśmy dokonać odpowiedniego wyboru.

 1. Pronacja.
  Stopy często charakteryzują się płaskostopiem. Przy zdiagnozowanym płaskostopiu będą nam potrzebne inne buty, niż w przypadku klasycznej budowy stopy. Wymagane jest mocne usztywnienie po wewnętrznej stronie podeszwy.
 2. Supinator.
  Dochodzi do nadmiernego obciążenia zewnętrznej krawędzi stopy. W tym przypadku buty bardzo szybko ulegają eksploatacji, a więc żeby spowolnić ten proces trzeba zdecydować się na bardzo silną amortyzację, a wierzch buta powinien być przesunięty w kierunku zewnętrznym, wtedy użytkowanie obuwia będzie najbezpieczniejsze i najwygodniejsze.
 3. Neutralna budowa.
  Nie występują żadne niedogodności w budowie, a ciężar jest rozprowadzany równomiernie na całe ciało. Osoby z takimi stopami wymagają butów z lekką amortyzacją ( chroniącą przed urazami na twardym gruncie) oraz bez żadnych stabilizatorów.

Jaki rozmiar?

Każda marka sportowa posiada tabelę rozmiarów z odpowiednimi wymiarami i długościami, na podstawie której dobierany jest idealny rozmiar. Warto jednak pamiętać, że należy wybierać buty średnio o pół centymetra za duże, ponieważ tylko wtedy zapewniamy stopie komfortowe przemieszczanie się po wewnętrznym obszarze buta.

Wszystko zależy od podłoża

Gdy decydujemy się na zakup sportowych akcesoriów, weźmy pod uwagę na jakim obszarze będziemy biegać, ponieważ na tej podstawie dokonamy wyboru podeszwy.
Wyróżniamy dwa rodzaje:

 1. podeszwy trailowe – do biegania w terenie, po kamieniach i obszarze górzystym
 2. podeszwy klasyczne – do biegania po asfalcie i przeznaczonych do tego ścieżek

Buty dla biegacza – skorzystaj z porad specjalisty

Jeśli nie jesteś pewny, czy odpowiedni rozmiar albo fason pasuje do kształtu twojej stopy, koniecznie skorzystaj z porad specjalistów pracujących w sportowych sklepach. Złe dobranie obuwia przyczynia się do wystąpienia wielu kontuzji i uszkodzeń stopy.

Leave a Reply