Jak i czym się nawadniać podczas biegania?

Czy wiesz, jak i czym się nawadniać podczas biegania? Odpowiednie nawadnianie się jest ważne, szczególnie gdy prowadzimy aktywny tryb, ale czy aby na pewno powinniśmy pić w trakcie samego biegania? Czy koniecznie musi być to woda i jeśli tak, to czy musi być to jakaś konkretna? Odpowiednie nawadnianie się nie jest łatwe, ale musisz umieć to robić, bo od tego zależy stan zdrowotny twojego ciała i ryzyko pojawienia się takich rzeczy, jak udar.

Co pić podczas biegania?

Zacznijmy może od tego, czym dokładnie się nawodnić. Bez względu na to, czy lubisz wodę, czy nie, powinna być to właśnie ona. Picie napoju gazowanego to praktycznie proszenie się o problemy z tak zwaną „kolką” lub innym bólem jelita bądź brzucha w trakcie biegania. Dodatkowo jest to podkopywanie swoich wysiłków, w końcu, nie oszukujmy się, bieganie nie jest najciekawszym zajęciem, więc jeśli robimy to regularnie, to pewnie dla zdrowia lub stracenia na wadze. Jeśli będziemy pić napoje słodzone, to może się okazać, że swoim bieganiem bardziej tyjemy, niż chudniemy, a to, że słodzony napoje nas tak naprawdę odwadniają, to już inna kwestia. Jako że pocąc się, tracimy nie tylko wodę, ale też minerały, dobrze byłoby kupić wodę mineralizowaną.

Czy należy pić w trakcie biegania?

Wszystko zależy od tego, jak dużo biegamy. Jeśli nasze bieganie nie trwa dłużej niż godzinę, to nie ma powodu, by robić to w trakcie tej aktywności. Pamiętajmy, że woda spożyta w trakcie takiej aktywności, zakłóca pracę naszego ciała i wytrąca je z równowagi, dodatkowo, ryzykujemy potrzebą skorzystania z toalety, a taka na naszej trasie nie zawsze będzie wtedy, kiedy będzie potrzebna. Co więcej, bieganie z bidonem lub butelką nie jest niczym przyjemnym, może to utrudniać zachowanie odpowiedniej techniki, a nawet prowadzić do nierównego rozwoju mięśni przez asymetryczne obciążenie. Tak więc, jeśli koniecznie chcesz pić w trakcie biegania lub biegniesz na dużo większe dystanse, to należy kupić sobie pas na dwa małe bidony, żeby zrównoważyć obciążenie i nie nosić ich w ręce. Pić należy bardzo małą ilość wody, ale w regularnych odstępach czasowych. 

Skoro nie w trakcie biegania, to kiedy i ile?

Przed bieganiem sprawdź swoją wagę, a następnie po bieganiu, żeby sprawdzić, ile wody wypociliśmy. Żeby ten test miał sens, trzeba zdjąć ubranie w trakcie ważenia, bo nasze ubrania pochłoną wypoconą wodę, przez co nasza waga będzie przekłamana. Wypić powinniśmy mniej więcej tyle, ile wypociliśmy zaraz po treningu. Żeby nie mieć problemów w trakcie biegania, najlepiej wypić pół litra wody, ale godzinę lub półtorej przed bieganiem. Pijąc wodę, pamiętaj, że nasze ciało i tak nie jest w stanie przyswoić jej więcej niż 0,2 – 0,4 litra na godzinę, więc wypicie jej więcej w ciągu godziny, nic nam nie da, poza koniecznością skorzystania z toalety.