Jak zacząć biegać od zera

Jak zacząć biegać od zera?

Zaczynający biegacz zmaga się z problemem samodyscypliny i początkową niechęcią.
Podczas uprawiania każdego sportu ważna jest przede wszystkim rutyna. Wyrobienie sobie nawyku wstawania rankiem to klucz do sukcesu i samozadowolenia.

Jak rozpocząć regularne bieganie?

Najtrudniej zacząć pierwszy tydzień. Jeśli odtąd nie uprawialiśmy joggingu, trzeba wziąć pod uwagę wyrzeczenia, jakim będziemy musieli sprostać. Przede wszystkim kluczowym elementem jest samodyscyplina, gotowość do działania, zacięcie i wytrwałość. Te cechy pozwolą przezwyciężyć początkową niechęć i dezaprobatę.

Motywacja

Każda osoba zaczynająca biegać ma jakiś cel, który chciałaby osiągnąć. Najczęściej mówi się o :

  • umięśnieniu nóg, szczególnie górnych partii nóg
  • schudnięciu do wymarzonej kreacji na ważną uroczystość, np. wesele
  • poprawie kondycji i stanu zdrowia.

Odpowiedni strój

Wiele marek sportowych i wybitnych sportowców reklamuje ubrania specjalnie dopasowane do biegu. W zależności od wielkości naszego budżetu musimy zdecydować się na wygodny kostium do uprawiania sportu. Topowe firmy mają w swojej ofercie kolorowe legginsy, wycięte bluzki i topy tworzone ze specjalnych tkanin, ułatwiające „oddychanie” skóry i polepszające wydolność organizmu. Jeżeli natomiast nie możemy przeznaczyć zbyt dużej kwoty na ubiór sportowy, warto wybrać się do sieciówki na dział „basic” i zdecydować się na t-shirt z wysoką zawartością bawełny i wygodne legginsy, bądź spodenki.
Ważne jest to, aby kostium był wygodny, nie blokował ruchu i był odpowiednio dopasowany do pogody.

Konieczność rozgrzewki

Rozgrzewka to ważny element ćwiczeń. Warto na nią zwrócić uwagę szczególnie na początku swojej przygody z bieganiem. Obudzenie ciała i pobudzenie mięśni do działania wpływa na wydolność organizmu. Poza tym pozwala uniknąć możliwych kontuzji. Początkowe ćwiczenia stymulujące powinny być proste, jednocześnie angażujące wiele partii mięśni.

Rozciąganie

Jeżeli nie uprawialiśmy dotąd żadnego sportu, nie zdajemy sobie sprawy z kluczowości słowa „rozciąganie”. Ćwiczenia te pozwalają uniknąć zakwasów i złego samopoczucia. Ponadto, powodują, że w szybkim tempie nasze mięśnie przybiorą pożądany kształt a tłuszcz zostanie bezpowrotnie spalony.

Ewidencjonowanie osiągnięć

Rejestracji postępu można dokonać za pomocą dzienniczka sportowego prowadzonego regularnie lub aplikacji mobilnej dostępnej na smartfony. Wymuszą one regularność, a także pozwolą monitorować osiągnięcia.
Rejestracja pokonanych dystansów z czasem stanie się inspiracją oraz dokumentacją postępu. Zaobserwujemy jak z niewielkich pułapów osiągamy nowe cele, a ciało zmienia się na dobre.

Dopasowany i odpowiedni plan treningowy

W zależności od wielu czynników powinien zostać ułożony odpowiedni harmonogram treningów.

  • wiek
  • płeć
  • rodzaj wykonywanej pracy ( praca fizyczna albo praca siedząca, np. w biurze)
  • wcześniej uprawiane sporty, aktywności fizyczne
  • przebyte choroby, schorzenia.

W przypadku chorób i zaleceń lekarskich mamy do czynienia z dodatkowym motorem pobudzającym do działania.
Warto podkreślić, że nie ma jednego uniwersalnego planu treningowego. To, ile biegamy uzależnione jest od wcześniej wymienionych czynników. Należy także pamiętać o tym, aby na początku nie wyznaczać sobie za wysokich celów, niemożliwych do osiągnięcia na dłuższą metę. Spowoduje to wyłącznie dezaprobatę i zniecierpliwienie.

Samodyscyplina

Oprócz wyrobienia sobie regularności za pomocą dzienniczka i aplikacji mobilnej, ważne jest aby pilnować planu i kolejności wykonywanych ćwiczeń i pokonywanego dystansu. Samodyscyplina czyli pilnowanie siebie samego odnośnie regularności i rzetelności. Jest kluczową kwestią, ponieważ oddziałuje na efekty i poprawę wyglądu.

Inspiracje i cele

Podczas rozpoczęcia zmagań siłowych należy skorzystać z porad specjalisty, szczególnie gdy cierpimy na jakąś dolegliwość. Osoba odpowiednio wykwalifikowana dobierze bezpieczny zestaw ćwiczeń.
Z pomocą w porannych pobudkach pomoże wcześniej zamierzony cel. Dążenia bywają różne, w zależności od stanu zdrowia. Jeśli na początku zaczynamy od 1 km, po jakimś czasie przebiegnięcie go nie sprawi już żadnego problemu. Wobec tego należy założyć sobie większy dystans, jak np. 2-3 km.

Leave a Reply