Jaki zegarek dla początkującego biegacza

Jaki zegarek dla początkującego biegacza?

Obecnie prawie każdy zaawansowany biegacz posiada w swoim wyposażeniu zegarek. Służy mu on do pomiarów szybkości, kroków, pulsu, jest też podręcznym stoperem. Idealnie sprawdza się w przypadku biegów interwałowych, spalających tkankę tłuszczową w maksymalnie krótkim czasie. Dla niektórych może wydawać się zbędnym gadżetem, lecz z całą pewnością nim nie jest. Inwestycja w tego typu rzeczy, to gwarancja lepszej jakości aktywności fizycznej, monitorowania wyników i ogromna motywacja do dalszych starań o wymarzoną sylwetkę.

Jaki zegarek?

Rozpoczynający przygodę z bieganiem znajdą dużo korzyści płynących z posiadania zegarka, który umożliwi im obserwację aktywności fizycznej w ciągu całego dnia. Dowiedzą się jak dużo kcal spalają na codzienne czynności, jak i w trakcie zwiększonego wysiłku fizycznego. Dzięki tym informacjom łatwiej będzie rozplanować każdy dzień pod kątem ćwiczeń, ale też ustalić ile powinien spożywać jedzenia w trakcie dnia, by jego ostateczny bilans kaloryczny nie był ujemny. To ważne, by nie doprowadzić organizmu do stanu wyczerpania, lecz kierować się zdrowym rozsądkiem, co staje się łatwiejsze przy posiadaniu zegarka. Często posiada on funkcje ustalania limitu dziennego m.in. na kroki. Standardowo powinno to być 10 tysięcy kroków na dzień. W momencie kiedy mamy bardziej leniwy dzień, lub zbyt długo pozostajemy w spoczynku, powinien przypomnieć nam o aktywności i o krokach, które pozostały nam do przejścia tego dnia. To na pewno zachęci chociażby do wieczornego, długiego spaceru, nawet zimną porą.

Motywacja

W przypadku osób początkujących często spotyka się tzw. słomiany zapał. Niestety jego konsekwencją jest dosyć szybkie zniechęcenie i rezygnacja z treningów. Jeśli od tego zależy zdrowie, a w większości przypadków tak, to warto szukać motywacji. Można ją znaleźć wykonując ćwiczenia ze znajomym, partnerem, przyjacielem, ale co jeżeli jesteśmy zdani tylko na siebie? Dobrym pomysłem będzie na pewno zakup modnych, markowych i wygodnych ubrań, ale z czasem to może przestać mieć znaczenie. Coś co sprawdzi się w dłuższym okresie czasu, to na pewno urządzenie. Telefon niestety nie posiada takich funkcji, jakie zapewni biegaczowi profesjonalny zegarek. To on może stać się jedynym sposobem na zamienienie przykrego obowiązku biegania w pasję.

Funkcje zegarków

Ludzi motywują liczby. Czy to te, które określają kwotę na karcie kredytowej, czy właśnie te wyświetlające się na ekranie zegarka. Im więcej, tym lepiej. Dlatego zegarki mają wiele przydatnych funkcji. Zapisują rekordowe wyniki, dzięki czemu staramy się je ciągle pobijać – czyli więcej i ciężej ćwiczymy. Rejestrują także pomiar tętna, niezwykle istotny, jeśli chorujemy, lub też chcemy ćwiczyć nie wpływając negatywnie na swoje zdrowie. Sport to nie tylko zdrowie, ale też częste urazy. Posiadanie zegarka ma zapewnić bezpieczeństwo.
Na początek ważnym aspektem jest pomiar tętna oraz zawartość GPS i takiego modelu warto szukać.

Podstawowe rodzaje

W sportowych zegarkach można się pogubić, dlatego trzeba zwracać na najważniejsze i najbardziej potrzebne funkcje:

  1. 1. Zegarek lekki, prosty w obsłudze
  2. Mierzenie tętna przy pomocy czujnika lub paska zakładanego na klatkę piersiową
  3. Długa żywotność baterii
  4. Funkcja przechowywania muzyki
  5. Przesyłanie danych
  6. GPS
  7. Śledzenie aktywności w trakcie całego dnia
  8. Bezawaryjność
  9. Czytelny wyświetlacz
  10. Odporny na zalanie

Wszystkie te funkcje sprawią, że ze zwykłego biegacza amatora staniesz się profesjonalistą i będziesz potrafił idealnie zaplanować każdy dzień treningowy.

Leave a Reply