Jak wrócić do biegania po przerwie

Jak wrócić do biegania po przerwie?

Dla większości zapalonych sportowców zaprzestanie treningów to koszmar. W zależności od długości przerwy możemy w różnym stopniu stracić formę. Brak treningów to także brak hormonu szczęścia, czyli endorfin. Jeśli bieganie było naszym sposobem na dobry humor i odreagowanie stresu czy złości to z pewnością poczujemy się gorzej podczas „odwyku”.

Jak wrócić do biegania po przerwie z głową? Nie możemy od razu rzucać się na głęboką wodę. Musimy na nowo przyzwyczaić nasze ciało do obciążenia i bacznie je obserwować.

Przyczyna przerwy

W zależności od tego, jaka była przyczyna naszej przerwy – inaczej będziemy wracali na trasy biegowe. Do każdego przypadku należy podejść indywidualnie. Jeśli nie mamy wiedzy na jakiś temat, to zawsze możemy zwrócić się po pomoc do profesjonalnych trenerów, czy innych ludzi posiadających kompetencję, aby nam pomóc.

Kontuzja

Najgorsza jest przerwa w bieganiu spowodowana kontuzją. Jeśli już ją zaleczymy, to najlepiej jest się udać do odpowiedniego specjalisty, który pomoże nam znaleźć i wyeliminować przyczynę takiego stanu rzeczy. Więc możliwe, że nim wyjdziemy na ścieżki biegowe, będziemy musieli wzmocnić jakieś partie mięśni, bardziej się rozciągnąć itd. Przykładowo: mając ITBS, będziemy musieli zając się wzmocnieniem mięśni pośladkowych, bo gdybyśmy tego nie zrobili i wrócili do treningów – kontuzja szybko pojawiłaby się z powrotem.

Jeśli poradziliśmy sobie z kontuzją i jej przyczyną to może nastąpić powolny powrót do biegania. Dobrze jest zacząć od bardzo delikatnych treningów na poziomie 30% tego, co robiliśmy. Oczywiście wszystko zależy od długości przerwy i tego ile formy czy siły mięśni straciliśmy. Jeśli podczas biegu odzywa się kontuzja i to nawet lekko – niezwłocznie przerywamy trening!

Choroba

Powrót do sportu po chorobie może mieć różny przebieg. Jeśli była to grypa, która trwała 3-5 dni to nawet nie odczujemy straty formy. Wtedy właściwie pierwszy trening warto wykonać na 50-75% tego, co zwykle robiliśmy a później, jeśli wszystko będzie dobrze to można dalej biegać tak jak zawsze. Natomiast jeśli ta przerwa była długa, to tak jak w przypadku kontuzji, warto zacząć treningi bardzo delikatnie i powoli wracać do swojej zwykłej objętości treningowej. Warto używać tutaj pulsometru, aby dokładnie wiedzieć jaki wysiłek podejmuje nasz organizm w danej chwili treningu.

Przetrenowanie

Jest to najcięższa przerwa, która może trwać bardzo długo. Czasami wręcz nasza forma może zejść do poziomu bardzo niskiego. Przetrenowanie jest na tyle trudną sprawą, że lepiej jest tutaj w pełni zaufać lekarzowi sportowemu, który będzie wiedział, kiedy i jak mamy wrócić do treningów.

W przypadku przetrenowania nie warto na własną rękę wracać do treningów. Ten problem zwykle pojawia się właśnie przez to, że nie potrafimy sobie wyznaczyć granic wysiłku, któremu nasz organizm potrafi podołać. Dlatego najlepiej oddać się w ręce dobrego trenera, który pokieruje naszym treningiem i w przyszłości zaoszczędzi nam rozmyśleń nad tym, jak wrócić do biegania po przerwie. Także po przetrenowaniu bardzo powolny i delikatny powrót do sportu, ale koniecznie pod okiem lekarza bądź trenera!

Po prostu przerwa w bieganiu

Sytuacja jest bardzo prosta, jeśli zrezygnowaliśmy z biegania sami od siebie na jakiś czas. Jeśli przerwa była bardzo długa, to niestety pewnie będziemy musieli zaczynać podobnie jak początkujący biegacze. Jeśli było to tylko kilka dni, czy tygodni to sami zobaczymy, na jakim poziomie wytrenowania obecnie jesteśmy. Najlepszy do tego zadania będzie pomiar pulsometrem.

Powrót do biegania

Aby było możliwe bieganie po przerwie, należy wykonać kilka czynności. Jeśli przyczyną przerwy była kontuzją lub jakaś inna dolegliwość to należy skonsultować się ze specjalistą, zaleczyć to i zlikwidować przyczynę problemu. Po takim działaniu możemy powoli wracać do biegania, zaczynając od bardzo lekkich treningów i systematycznie zwiększając intensywność.

Jeśli pojawiają się jakieś problemy bądź bóle na trasie biegowej, to przerywamy trening. Zwykle przerwa typu 5 dni nie będzie miała żadnego wpływu na naszą formę, jednak dłuższy przestój w treningu może być dla nas zabójczy – możliwe, że trzeba będzie nawet zaczynać od zera.

Leave a Reply