Jak się ubrać do biegania zimą

Jak się ubrac do biegania zimą?

Jeśli zaczynamy swoją przygodę ze sportem, to musimy być gotowi na każde warunki pogodowe. Szczególnie bieganie jest wymagające pod tym względem, ponieważ jesteśmy narażeni na mocne zmoknięcie, czy utratę ciepła.

Strój biegacza na zimę

Bieganie zimą jest bardzo poważnym, ogromnym wyzwaniem. Szczególnie dla organizmu. Zimą powietrze jest zupełnie inne i oddech musi się przyzwyczaić do zmienionych warunków, a także trzeba dostosować swój styl ubioru do nowych warunków, które panują na zewnątrz.

Dla biegacza powinno być bardzo ważne to, jakie i jakiej jakości ubrania stosuje, szczególnie zimą. Latem można sobie pozwolić na dobre buty i byle jakie spodenki, czy też koszulkę, ale zimą chodzi o nasze zdrowie, a nie o styl. Zły ubiór w tę bardzo ciężką porę roku może skończyć się nie tylko uszczerbkiem na zdrowiu, typu grypa, czy też przeziębienie, ale oberwać może się także mięśniom i ścięgnom.

Odzież do biegania zimą

Może tak zaczniemy od samej góry, czyli chyba najbardziej wymagającej i narażonej na zimno części. Na pierwszy ogień idzie głowa, czyli po pierwsze odpowiednia czapka. Przez głowę ucieka ok 40% ciepła z naszego ciała, więc jest to bardzo ważne, aby odpowiednio ją chronić. W tym celu należy zakupić dobrą czapkę, lecz najlepiej, aby była ona konkretnie dedykowana dla sportowców, ponieważ nie zawsze zwykła, najtańsza czapka będzie odpowiednia. Musi to być nakrycie głowy, które pozwoli ochronić ją przed utratą ciepła, więc nie liczy się tu styl. Bardzo ważnym i narażonym na zimno elementem są także uszy. Przez to, że nie są one zbyt dobrze ukrwione, to bardzo łatwo można je sobie odmrozić, tak samo, jak na przykład palce. Dlatego, jeśli czapka odpowiednio ich nie ochrania, to należy zakupić dodatkową opaskę, czy nawet nauszniki, które będą chronić całe uszy przed zimnem.

  1. Zimą, szczególnie gdy pada śnieg, przydadzą się również okulary, które ochronią nasze oczy od słońca odbijanego od śniegu, co może być dotkliwe dla naszych oczu.
  2. Przechodząc nieco niżej, skupiamy się na zakupie odpowiednich koszulek, bluz i kurtek. Kupujemy takie rzeczy, które zarówno nie będą za bardzo nas obciążać, jak i będą dobrze izolować ciało i zapewniać mu zarówno ciepło, jak i możliwość odparowania potu. Tutaj stosujemy system ubierania się na cebulkę, czyli zakładamy kilka warstw i w zależności od tego, czy jest nam gorąco, czy chłodno, zakładamy dodatkową warstwę lub też jedną ściągamy, albo odpinamy.
  3. Bardzo ważne są również nasze dłonie. Bardzo szybko możemy je sobie odmrozić, więc trzeba im zapewnić odpowiednią ochronę. W tym celu najlepiej jest zakupić jakieś dobre rękawiczki, które będą dobrym izolatorem ciepła, lecz również zapewnią komfort.'
  4. Przechodzimy nieco niżej i trafiamy na dolne partie ciała. Zaczynając od bielizny, postarajmy się o taką termo aktywną. Nogi, jako że produkują duże ilości ciepła, nie muszą być już chronione grubymi warstwami ubrań, więc tutaj po prostu staramy się, aby podczas biegania było nam ciepło, ale zarazem wygodnie.
  5. Skarpetki do biegania powinny być dłuższe i powinny zapewniać ciepło stopom, lecz również chronić ścięgna i mięśnie. Krótkie skarpetki wcale nie będą dla nas bardziej komfortowe, a narażą nas tylko na potencjalne urazy.
  6. Przechodzimy teraz do jednego z najważniejszych elementów ubioru biegacza, czyli do butów. Wybieramy takie buty, które pozwolą nam biegać komfortowo, będą chronić naszą stopę przed urazami i nie będą narażać stawy na zbytnie obciążenie. Zimowe bieganie jest nieco bardziej wymagające również ze względu na śnieg i lód, dlatego warto zaopatrzyć buty w specjalne kolce.

Zima dla biegacza nie będzie problemem, jeśli dobrze się on na nią przygotuje.

Leave a Reply