Jak się ubrać do biegania jesienią?

Osoba, która wkręciła się mocno w bieganie, wychodzi na trening każdego zaplanowanego dnia. Nie ważne czy to lato i upał, zima i śnieg czy jesień i deszcz. Obecnie można w Polsce cały rok komfortowo biegać ze względu na wszechobecną odzież technicznąą. Dzięki niej jest nam ciepło, a pot jest odprowadzany na zewnątrz. Odpowiednio dobierając ubrania, możemy zawsze wykonać trening! Jak się ubrać do biegania jesienią?

Komfortowy start, a bieg w piekarniku

Wielu z nas przetestowało np. zimą wariant ubrania się bardzo ciepło, tak że przed bieganiem temperatura w ubraniu była idealna. Jednak już po paru minutach biegania było nam nieprzyjemnie gorąco, a ciężko jest zrzucać z siebie ubrania na treningu, bo po prostu nie ma gdzie ich zostawić w połowie trasy. Działo się to niezależnie od tego, czy mieliśmy specjalną odzież techniczną do biegania, czy też nie.

Biegam czy… pływam?

Ubranie do biegania na jesień musi być odpowiednio dobrane. Zwykle, aby trening był komfortowy, należy się ubrać na „cebulkę”. Jednak jeśli ubierzemy odzież, która nie oddycha, to będziemy się strasznie pocić. Taki trening będzie miał więcej wspólnego z pływaniem niż z bieganiem.

Odzież sportowa – oddychająca

Odzież do biegania jesienią musi być koniecznie z materiału oddychającego! Obecnie w wielu sklepach z asortymentem dla sportowców na posiadaniu takie ubrania. Nie są one już tak tragicznie drogie, jak dawniej. Obecnie bardzo często na różnych zawodach można dostać za ukończenie biegu koszulki termoaktywne. Tak samo można kupić kurtkę oddychającą, dzięki której bieganie jesienią będzie komfortowe, a nawet… stylowe!

Jak się ubrać do biegania jesienią?

Wybierać odzież oddychającą. To jest najważniejsze. Kolejna istotna sprawa to wielki wynalazek, który sprawia, że bieganie jesienią zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn nie jest niczym niewygodnym. O czym mowa? O legginsach do biegania! Zwykle panie nie mają problemu, aby je ubrać, ale dla facetów jest to trudny temat. Jednak większość biegaczy z czasem dojrzewa do tego wynalazku, a gdy już je założą na bieg, to zwykle nie chcą się z nimi później rozstać.

Legginsy można dostać w wersji ocieplanej czy zwykłej. W zależności od potrzeb możemy wybierać. Jest to ubranie do biegania na jesień, ale także ocieplana wersja spokojnie poradzi sobie nawet podczas ciężkiej zimy.

Najlepiej samemu rozeznać się w tym, co będzie nam potrzebne i w czym czujemy się dobrze. Warto w tym celu udać się do sklepu sportowego albo nawet lepiej będzie się wybrać do miejsca, gdzie sprzedają biegacze, którzy zawsze nam mogą pomóc czy doradzić. Ogólnie rzecz biorąc, panuje taka zasada, że najlepiej nie jest oszczędzać na ubraniu do biegania. Większości ludzi nie stać na kupowanie tanich rzeczy. Nie warto ryzykować zdrowia i choroby, a co za tym idzie przerwy w treningu, dla drobnych oszczędności!

Najważniejsza zasada

Najważniejsza i najprostsza zasada ubierania się na trening biegowy mówi: „ubierz się tak, jakby było kilka stopni cieplej”. Dlaczego warto z niej skorzystać? Jeśli ubieramy się tak, że przed bieganiem jest nam odrobinę chłodno to w czasie biegu, gdy się już rozgrzejemy – temperatura będzie idealna. To zapewni nam spokojny i miły przebieg treningu.

W skrócie:

  1. Ubieramy się, jakby było cieplej kilka stopni.
  2. Wybieramy ubrania oddychające – najlepiej sprawdzi się odzież termoaktywna
  3. Wybieramy rzeczy wygodne i najlepiej dedykowane sportowcom.
  4. Legginsy to raj dla biegaczki, ale także i dla biegacza!

O ile jesienią nie będzie raczej problemu, aby wytrzymać pierwsze 5 minut, gdy jest zimniej – tak może to być bardziej problematyczne zimą. Jednak dla prawdziwego biegacza nie istnieją wymówki, by uniknąć treningu! W razie czego zawsze jest siłownia i bieżnia.

Leave a Reply