Jak często zmieniać buty do biegania

Jak często zmieniać buty do biegania?

Warto wiedzieć, jak często zmieniać buty do biegania. Pozornie może się to wydawać proste pytanie – wiele osób myśli, że wystarczy je wymienić, gdy wyglądają tak strasznie, że wstydzimy się w nich wyjść nawet na trening. Jednak nie jest to do końca prawda.

PO JAKIM DYSTANSIE POTRZEBNE SĄ NOWE BUTY?

Większość marek obuwia biegowego podaje informacje odnośnie żywotności konkretnego modelu w kilometrach. Mogłoby się wydawać, że to chwyt marketingowy, który ma tylko zachęcić nas do rychłego kupienia następnej pary butów. Rzeczywiście, te kilkaset kilometrów to przy rekreacyjnym bieganiu zbyt krótki dystans, by istotnie zniszczyć akcesoria biegowe, jednak wartość ta nie jest wymyślona.

SPADEK AMORTYZACJI

Podczas biegu naciskamy całym ciężarem ciała na wkładki w obuwiu. Dzięki specjalnym piankom, większość butów zapewnia amortyzację uderzeń, co pozwala odciążyć stawy, szczególnie kolana, w czasie treningu. Jednak wkładki te wraz z kolejnymi kilometrami zbijają się i wycierają, tracąc swoje właściwości. Możemy wtedy zaobserwować zmniejszoną dynamikę biegu (nie odbijamy się już tak dobrze od podłoża), a nawet ból w stawach. Dlatego producenci butów podają dystans, po którym następuje spadek komfortu użytkowania danego obuwia.

JAK BIEGASZ?

Wymiana butów po zaledwie kilkuset kilometrach ma sens dla profesjonalnych biegaczy, którzy w czasie zawodów muszą być swojej szczytowej formie również pod względem wyposażenia. Do zwykłych, regularnych treningów wystarczą buty, które są wygodne i zapewniają nam odpowiedni poziom amortyzacji i podtrzymania stopy. W zależności od tego, czy biegasz po asfalcie, po leśnej dróżce czy po górach, ten odpowiedni poziom będzie się różnić. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na fakt, że na nierównym terenie łatwiej o zahaczenie butem o wystającą gałąź czy kamień i uszkodzenie wierzchniej warstwy buta. W przypadku regularnego biegania po płaskiej nawierzchni możesz natomiast zauważyć przecieranie się obuwia od wewnętrznej strony, jeśli ocierasz stopą o stopę w czasie treningu. Te szkody można z reguły naprawić, ale często zaburzają estetykę buta, a już na pewno powinieneś sprawić sobie nową parę, jeśli dziura w bucie powoduje przesuwanie się stopy!

Znaczenie ma również to, ile ważysz i jaki masz styl biegania. Ciężsi biegacze szybciej zużyją swoje buty – pianka amortyzująca łatwiej się zbije. Jeśli w czasie treningu masz tendencję do specyficznego stawiania stopy, to również może spowodować szybsze przecieranie się butów.

BUTY DLA BIEGACZA WYMAGAJĄCEGO

Jeśli Twoje buty biegowe mają spełniać dodatkowe kryteria umożliwiające bieganie w ekstremalnych warunkach – na przykład wodoszczelność – upewnij się przed każdym poważnym biegiem, że są w pełni sprawne i przygotowane do trasy. Nie chcesz, żeby już na starcie buty przemokły, narażając Twoje stopy na otarcia i urazy.

CZY TO JUŻ CZAS?

Przy zmianie butów kieruj się przede wszystkim swoim odczuciem, jednak możesz z poniższą listą sprawdzić, czy powinieneś już kupić nowe. Jeżeli w obecnym obuwiu biegowym:

  • czujesz, że stopa się przesuwa w bucie
  • bieżnik podeszwy jest starty i masz małą przyczepność do podłoża
  • odczuwasz dyskomfort w czasie biegu
  • zaczynają boleć Cię stawy

może to być znak, że musisz pożegnać się ze starymi butami.
Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoje obecne buty nadają się jeszcze do treningów, możesz też odwiedzić najbliższy sklep i przymierzyć swój model w wersji nieużywanej, a następnie porównać go ze swoją parą. Jeżeli poczujesz, że nowe buty są znacząco wyższe (dzięki amortyzacji), wygodniejsze lub lepiej trzymają stopę, to może być sygnał, że nadszedł czas na zmianę.

Leave a Reply