Jak bieganie wpływa na sylwetkę

Jak bieganie wpływa na sylwetkę?

Wszyscy, a przeważnie większość ludzi zaczynających przygodę z joggingiem zastanawia się jak bieganie wpływa na sylwetkę?

Początek uprawiania biegania powinniśmy tak naprawdę zacząć od konsultacji lekarskiej. Dokładnie się przebadać i stwierdzić że nasze ciało nie wykazuje żadnych przeciwwskazań, aby uprawiać tego typu aktywność ruchową. Przykładem mogą być, osoby otyłe, gdzie zbyt duży nacisk na stawy może powodować urazy.

Wpływ biegania na sylwetkę

To przede wszystkim spadek masy ciała i w zależności od trenującego zmiana masy mięśniowej. Duży wpływ od tego jak nasze ciało będzie wyglądać po treningu biegowym jest również rodzaj stosowanego biegu. Czy będą to trasy długodystansowe czy biegi interwałowe – krótkodystansowe.

Biegi długodystansowe to przede wszystkim utrzymanie odpowiedniego tętna podczas wysiłku, które nie powinno przekraczać maksymalnej wartości tj. HRRmax= 220 – wiek”.
Przy tego typu intensyfikacji biegowej nasze ciało na pewno straci sporo wody jak i masy tłuszczowej. Sylwetka mocno się wyszczupli, a mięśnie nabiorą sprężystości. Najbardziej odczuwalne będą oczywiście zmiany w strefie nóg (mięśnie łydek, czworogłowy, dwugłowy uda, pośladki).
Podczas biegu na dłuższych odcinkach warto zwrócić uwagę na prawidłową technikę, gdyż ma ona wpływ na nasz układ kostny i postawę ciała. Przy lekkim garbieniu się w trakcie wysiłku, ten rodzaj dysonansu, może się pogłębić.

Biegi krótko dystansowe – interwałowe mogą przynieść lepsze efekty, jeśli chodzi o radykalną zmianę sylwetki w krótszym czasie. Są one nastawione na maksymalny skurcz mięśniowy w określonej (stosunkowo krótkiej) jednostce czasu, przez co organizm mocno skupia się na pracy. Przy prawidłowo do potrzeb dopasowanym treningu sylwetka, powinna stracić sporo masy tłuszczowej, ale też nabrać kilka procent czystej masy mięśniowej. Taki rodzaj wysiłku może być świetnym uzupełnieniem treningu na siłowni. Aby osiągnąć rewelacyjne efekty polecamy stopniowo zwiększać obciążenia biegów (stosować np. podbiegi), co wzmocni również górną partię ciała i poprawi wygląd całej sylwetki.

Bieganie a sylwetka

Można powiedzieć, że wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Na pewno nie ma sensu od razu planować udział w maratonie na samym początku przygody z bieganiem. Polecamy, małymi kroczakami stawiać coraz śmielsze cele i je realizować. Nie ma sensu, ważyć się codziennie i oczekiwać rezultatów po pierwszych przebiegniętych kilometrach. Bieganie to proces. Ciało najpierw musi przystosować się do nowych bodźców, nowej aktywności. Słuchajmy swojego ciała i jego potrzeb. Gdy już uda nam się rozpoznać stany zmęczenia czy przetrenowania, zwracajmy na to uwagę i jeśli trzeba zmieńmy formę biegu.

Cała magia biegania to przede wszystkim to że jest to sport absolutnie dla każdego. Wystarczy założyć buty i zacząć na początku z lekkiego marszu, trucht a na końcu sprint.

Oprócz samej poprawy sylwetki, zmienia się również nasze samopoczucie. Podczas wysiłku, wytwarzają się endorfiny, czyli hormony szczęścia, które na pewno poprawiają nasze codziennie funkcjonowanie. Ponadto układ nerwowy czy oddechowy znacząco lepiej funkcjonuje. Przemiana materii działa sprawniej, przez co ilość spożywanych kalorii nie jest tak szybko wchłaniana do ustroju – jesteśmy szczuplejsi!

Podsumowując

Warto biegać. Oto co w żołnierskich podpunktach możemy zyskać:

  • obniżenie masy tłuszczowej,
  • zwiększenie masy mięśniowej i zmiana jej struktury,
  • anagaż prawie 100% mięśni w czasie wysiłku,
  • zgrabne nogi i pośladki,
  • poprawa samopoczucia.

Leave a Reply