Co daje maska do biegania

Co daje maska do biegania?

Maska do biegania to jeden z podstawowych elementów wyposażenia praktycznie każdego biegacza. Właściwie, co daje maska do biegania? Przede wszystkim zabezpiecza nas i chroni przed smogiem, z którym mamy do czynienia niemal wszędzie. Wybierając maski do biegania, chronimy swoje zdrowie – nie wdychamy szkodliwych i niebezpiecznych substancji.
Dla kogo przeznaczona jest taka maska?
Przede wszystkim przyjmuje się, że maski do biegania przeznaczone są dla biegaczy średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych. Nie zaleca się osobom zaczynającym swoją przygodę z bieganiem używania masek. Dlaczego? Już zwykłe oddychanie w trakcie biegu może stanowić problem dla osoby początkującej. Maska dla biegacza składa się ze specjalnej powłoki, tzw. shell oraz zaworów i filtru. Warto podkreślić, że owy kształt powłoki został tak skonstruowany, aby jama ustna i nosowa miała ograniczony kontakt z filtrem. W konsekwencji pozwala to na swobodne poruszanie ustami.

Działanie maski do biegania

To ona przede wszystkim w znaczący sposób ogranicza dopływ tlenu w czasie jej użytkowania. Jakie może mieć to konsekwencje? Powoduje to przede wszystkim to, że nasze mięśnie oddechowe się wzmacniają, a pojemność płuc – zwiększa się. To z kolei powoduje, że po zrezygnowaniu z maski, nasz organizm pracuje w wydajniejszy sposób niż dotychczas. Oczywiście należy pamiętać o tym, aby stosować ją w odpowiedni sposób – regularnie i jako dodatek do naszego treningu. Nasz organizm musi przyzwyczaić się do maski, do wyzwań, jakie stawia. Po upływie czasu – chcąc, nie chcąc – nieświadomie się do niej przyzwyczajamy, a nasz oddech staje się bardziej efektywny – przeponowy. Warto mieć na uwadze fakt, że jeżeli zrezygnujemy z treningów z maską, może nam być trudno po raz kolejny się do niej przyzwyczajać, a efekty też mijają…

Jak zbudowana jest maska dla biegacza?

Maska dla biegacza zbudowana jest z neoprenu. Inne elementy to:

  • 3 zawory składające się z: nakrętki i podstawek ze słupkiem
  • Guma

Większość osób twierdzi, że pierwsze zetknięcie się z maską nie należy do najprzyjemniejszych. Z racji tego, że maska jest bardzo szczelna, powietrze jest dosyć mocno ograniczone. Niektórzy swoje pierwsze spotkanie z maską opisują jako niepokojące. Towarzyszyły im niewielkie zawroty głowy czy nawet – przyspieszenie akcji serca!

Maska do biegania na zimne dni

W chłodniejsze dni nie rezygnujmy z aktywności. W takich sytuacjach zdecydowanie przyda nam się maska do biegania na zimne dni. Były one sprawdzane i testowane przez wiele osób. Zadaniem takiej maski w chłodniejsze dni, jest nie tylko ochrona antysmogowa, ale również zapewnianie komfortu naszej twarzy i skórze. Budowa maski jest tak skonstruowana, że zakrywa nam znaczną część naszej twarzy, przez co nie czujemy mroźnych podmuchów wiatru. Znaczna większość masek, dostępnych na dzisiejszym rynku, bez większego problemu dostosowuje się i dopasowuje do kształtu naszej twarzy, a co ważne – chroni ją przed dostępem zimnego i nieprzyjemnego powietrza. Wiele osób jednak uważa, że bieganie zimną nie sprzyja. To nieprawda! Biegając w chłodne dni, nasz organizm zmusza się do zużywania znacznie większej ilości kalorii niż przeciętnie. Dlaczego? Odpowiedź jest bardzo prosta – musi się ogrzewać. Warto pamiętać o tym, że jeżeli biegamy po śniegu, nierównym terenie – nałożymy na nasz organizm jeszcze większy wysiłek, a to spowoduje, że spalimy kalorii jeszcze więcej!
Podsumowując, maski do joggingu, biegania zaawansowanego są podstawowym elementem wyposażenia. Należy jedynie pamiętać, o tym, aby używać ich w odpowiedni sposób i nie zniechęcać się do nich na samym początku. Każdy z nas wie, że początki bywają trudne, po jakimś czasie na pewno polubicie się ze swoją maską.
Miłego biegania!

Leave a Reply